Water in de kelder na regen: zo vind je de oorzaak

door Klaas
1 keer bekeken
water in kelder na regen

Water in de kelder na regen komt vaak doordat regenwater via een opening naar binnen stroomt of doordat de natte bodem water tegen de keldervloer en muren drukt. Kijk waar het water als eerste verschijnt: bij een raam, langs de vloer of rond een afvoer. Die plek helpt je om de oorzaak te vinden en de juiste maatregel te kiezen.

Waar komt het regenwater binnen?

Het moment waarop het water verschijnt, geeft een eerste aanwijzing. Komt het tijdens een flinke bui al naar binnen, kijk dan eerst naar de buitenkant van de woning. Ontstaat de plas pas later, dan kan water uit de bodem een weg naar binnen vinden. Het tijdstip alleen bewijst de oorzaak niet: probeer ook de plek te vinden waar het water verschijnt.

  • Bij een kelderraam of opening: water kan vanaf de tuin of straat naar binnen stromen. Dat gebeurt bijvoorbeeld als water rond het huis blijft staan of een afvoer bij het raam verstopt zit.
  • Langs de rand van de vloer: water kan binnensijpelen op de plek waar vloer en muur samenkomen, of via een scheur in de vloer.
  • Door de muur: een natte plek die groter wordt na langdurige regen kan wijzen op water dat via de muur of het voegwerk binnenkomt.
  • Via een afvoer: komt er water omhoog uit een afvoerputje, dan kan de afvoer verstopt zijn of het riool de hoeveelheid regenwater tijdelijk niet aankunnen.

Regen hoeft niet de enige oorzaak te zijn. Blijft er ook tijdens droog weer water bijkomen, dan kan een lekkende leiding of afvoer een rol spelen.

Wat doe je direct bij water in de kelder na regen?

Ga een ondergelopen kelder niet in als water in contact kan staan met stopcontacten, apparaten of bedrading. Schakel de stroom alleen uit als je de meterkast veilig kunt bereiken. Lukt dat niet, blijf dan uit de kelder en schakel een elektricien in.

Maak foto’s van het water en de schade zodra dat veilig kan. Zet spullen die nog droog zijn hoger en haal natte spullen uit de kelder. Ruim een kleine plas op met een dweil of waterzuiger die daarvoor geschikt is. Bij rioolwater is extra voorzichtigheid nodig: vermijd direct contact en laat ernstige vervuiling professioneel opruimen.

Zo voorkom je dat het bij de volgende bui terugkomt

Ligt de oorzaak bij een opening, verwijder dan bladeren en vuil uit de afvoer bij het kelderraam en zorg dat regenwater niet naar die opening toe stroomt. Sluit ventilatieopeningen niet zomaar af: de kelder moet kunnen blijven ventileren.

Sijpelt het water door een scheur, muur of vloerrand, dan helpt het opruimen van de plas alleen tijdelijk. Laat de plek beoordelen door een vakman voordat je de muur afwerkt. Verf of een willekeurig afdichtmiddel stopt water onder druk niet altijd en kan het probleem aan het zicht onttrekken.

Ventileren en een luchtontvochtiger kunnen helpen om de kelder na het opruimen te laten drogen, maar houden nieuw regenwater niet buiten. Ventileer bij voorkeur wanneer de buitenlucht droger is dan de lucht in de kelder.

Schade na regen melden

Of de verzekering schade vergoedt, hangt af van de oorzaak en je polis. Schade aan de woning en aan je spullen kan onder verschillende verzekeringen vallen. Meld de schade met je foto’s bij je verzekeraar. Huur je de woning, neem dan ook contact op met je verhuurder.

Noteer bij een volgende bui wanneer het water verschijnt en op welke plek je het eerst vocht ziet. Daarmee kun je gerichter zoeken naar de weg die het regenwater neemt.

Vergelijkbare artikelen